Gekijō-ban Macross Frontier: Sayonara no Tsubasa najlepszym filmem animowanym ostatniego roku.

Miła wiadomość z rozdania nagród Animation Kobe, które miało miejsce 2 września. Druga część filmowa Macrossa F otrzymała nagrodę najlepszej animowanej pełnometrażówki ostatniego roku. Jest to drugie wyróżnienie  przyznane Macrossowi na tej 16-letniej imprezie. Wcześniej, w 2009 roku, tytuł najlepszego muzycznego motywu głównego otrzymał pierwszy opening z serialowego Macrossa F – Triangular, śpiewany przez Maayę Sakamoto (która ostatnio wyszła za mąż :)). Tym razem sukces jest nieco większy, bo o ile utwór wybierany jest zwykłym głosowaniem przez fanów, to filmy pełnometrażowe są oceniane przez komisję ekspertów.

Animation Kobe to impreza odbywająca się od 1996 roku w mieście Kobe (zachodnia Japonia). Celem wydarzenia jest promocja anime i innych wizualnych mediów. Corocznie przyznawane są nagrody w siedmiu kategoriach. Pod uwagę nie bierze się tylko animacji wyprodukowanych w Japonii, ale również powstałych zagranicą, jednak jedynie jednemu tytułowi zza wody udało się dotychczas zostać wyróżnionym („WALL-E” Pixara z 2009 roku). W kategorii filmu pełnometrażowego najczęściej nagrodę otrzymywało studio Madhouse (5 razy), wyprzedzając Studio Ghibli (3 razy).

Oczywiście,jak w historii każdego konkursu, zdarzały się kontrowersyjne zwycięstwa. Sądząc jednak po opisie fabuły, Macross Frontier: Sayonara no Tsubasa może do nich nie należeć. Wszystko rozbija się o wykonanie praktyczne, o którym zachodni fani będą mogli się przekonać, wraz z 20 października, gdy ukarze się wydanie Blu-ray/DVD.

Inni wyróżnieni w tym roku.

Nagroda inwidualna:
Mari Okada (pisarka)

Nagrody specjalne:
Osamu Dezaki (reżyser)
Zespół produkujący anime „Detective Conan”

Nagroda Telewizyjna:
Puella Magi Madoka Magica

Nagroda Sieciowa:
Hetalia World Series

Nagroda dla najlepszego motywu muzycznego z serialu:

„Shinryaku no Susume☆” by ULTRA-PRISM with Ika Musume (Hisako Kanemoto)
(z anime „Shinryaku! Ika Musume”)

Related Posts