Aquarion Evol Odcinek 1-2 – rzutem oka (Nie tylko Macross)

Powrót wielkiego orgazmu z dużym wytryskiem –  tak właśnie można (dosłownie?) określić nowe anime twórcy Macrossa – Shoji Kawamoriego. Sequel Genesis of Aquarion to prawdziwa uczta dla oka ;)
Aquarion Evol
Akcja produkcji zaczyna się 12000 lat po historii, znanej z poprzedniego serialu, w mieście stylizowanym na Hong Kongu. Głównym bohaterem jest Amata Sora – niewyróżniający się chłopak, zapatrzony w aktorce, znanej z 10-letniego filmu pt. „Skies of Aquaria”. W kinie, gdzie pracuje, spotyka pewnego dnia (również niewyróżniającą się) dziewczynę. Jak okazuje się i ona lubi tą staromodną pełnometrażowkę, która powstała na podstawie „dziecięcej” legendy o legendarnej wojnie ludzi z Ciemnymi Aniołami. Bohaterowie postanawiają podyskutować o wspólnym zainteresowaniu na mieście, w końcu niewiasta uznaje, że są tak samo niezaradni życiowo – jednym słowem idealna para i wszystko pięknie by się skończyło, gdyby nie jedna okoliczność… nagle przybywają mechy z innego wymiaru, zaczynają atakować mieścinę i porywać ludzi :)

Aquarion Evol

Generalnie po opisie widać, że mamy do czynienia z typowym anime z gatunku super robot: nagłe spotkanie głównych bohaterów, nagłe ataki wrogów i nagłe zwerbowanie utalentowanych głównym herosów do organizacji militarnej. Jak można się domyśleć, nowy Aquarion idzie drogą oryginału i również składa hołd latom 70.

Oczywiście wszystko przy użyciu najnowszej animacji Satelight i 8bit. Obydwa studia poczynili ogromne postępy w tym zakresie. Już Genesis of Aquarion był piękny, a sceny batalistyczne i łączenia były efektowne („Nenshin! Gattai! GO AQUARION!” :)), jednak Evol to miód wypływający na kanwie Macross: Sayonara no Tsubasa. Sunrise przy animowaniu Gundamów powinien uczyć się od Satelight (bo na rezygnację z fabuły „copy-past” Universal Century już chyba za późno :().
Aquarion Evol
Ścieżka dźwiękowa to, z dwoma wyjątkami, motywy znane z Genesis. Nie jest to bynajmniej wielkim problemem, bo Yoko Kanno skomponowała wtedy multum utworów i są kawałkiem solidnego klasycznego „rzemiosła”. Odstępstwem są dwie nowe piosenki: jedna do openingu i scen walki. Druga do endingu.  O ile ostatni nie zachwycił mnie szczególnie (jak tyłówki w oryginalnym serialu), to czołówkowy „Kimi no Shinwa ~ Aquarion Dai Ni Shou” jest dość godnym następcą analogicznego utworu z Genesis – „Sousei No Aquarion„.

Łatwa rozrywka powinna przyciągnąć wielu nowych widzów, jednak największą frajdę powinni mieć fani starszej serii. A tę uciechę można skwitować jednym zdaniem oznajmującym i jednym pytającym: „Oni są na 100% nowymi wcieleniami bohaterów z Genesis of Aquarion.” oraz „Kto jest kogo  reinkarnacją?„. Shoji Kawamori nieźle zamieszał, bo są dwa kandydaci na ucieleśnienia Apolla/Apolloniusa, dwie kandydatki na Sylvie/Celiane, a nawet z resztą postaci nie ma pewności, do kogo ich przyporządkować. Wątpliwości te mogą być dobrym magnezem dla osób, którzy polubili oryginalny serial.
Aquarion Evol
Puentując, nowy twór Shoji Kawamoriego nie jest jak na razie zbyt oryginalną produkcją, co w jej przypadku jest pewną zaletą. Z innej perspektywy jednak fabułę nadal cechuje otwartość, która pozwala historii przejść na wyższe obroty. Na razie to tylko rewelacyjna czysta rozrywka i od autora będzie zależeć, czy będzie zapamiętana na miarę Gundama, Macrossa, czy może zaliczy krótki kilkuletni płomyk na japońskim rynku.  Oby nie, bo w mojej ocenie Aquarion ma potencjał na duże uniwersum. Atrakcyjne mechy, muzyka i animacja przyciągają widzów, ale musi być „coś”, co musi pociągać ich dłużej.

Related Posts