Aquarion Evol Odcinek 15 – rzutem oka

Aquarion Evol Kagura
Jak można było się spodziewać, piloci Aquariona nie przyjęli z entuzjazmem pojawienia się Kagury „przy ich narodzinach”. Sam zainteresowany również nie zamierzał długo przebywać w „żłobku”. Zazdrosny o ich opiekunkę-pielęgniarkę, postanowił wyróżnić się wśród noworodków i nieco rozrabiać. Sprzeczka o siostrę położną trwała chwilę, ale w końcu Kagura okazał się lepszym niemowlakiem. Jednak jego domniemany brat bliźniak – niejaki Amata – nie pozostał dłużny. W rezultacie nabił łobuzowi guza. Pełnych emocji bachorów nareszcie rozdzieliła pielęgniarka Mikono w wyniku, czego Kagura znalazł się pod opieką psychologa – Mykage, a ten z pewnością naprostuje skołatane nerwy biednego chłopca ;)

Nie było źle w tym tygodniu. Epizod nieco posunął wątki serii i Mikono wreszcie zdaje sobie sprawę ze swojego pochodzenia od legendarnej Sylvie. Okazuje się, że Kagura mówi na wspak (negatywna wersja Apolla podczas, gdy Amata jest tą pozytywną?) i ten wątek stanowi podstawę śmieszności odcinka. W tym momencie zastanawia mnie jedna fraza ;). Skoro wypowiedź „Nienawidzę Cię” jest synonimem „Kocham Cię”, to jaką myśl wyrażają zdania „Chcę Cię zabić. Tutaj w moich ramionach.”? I dlaczego Kagura rumieni się na wypowiedź Mikono, w której fioletowa chce, aby „Zabił ją w tej chwili”. Co jest niestosowne na tyle, by nie robić tego wysokim piętrzę nieskończonego budynku? ;) Samo słowo „wiedźma” jest najprawdopodobniej antonimem „czarodziejka”? Ma to sens, bo w poprzednim epizodzie Mikono w swoim płaszczu pogrzebowym wyglądała jak magical girls lat 60-70. W sumie można też powiedzieć, że dziewczyna w towarzystwie Kagury sprawia wrażenie bardziej ciekawszej postaci niż u boku Amaty (ich relacje ograniczają się do dwóch postaw: okazywania zazdrości i słodkich uśmieszków na przemian).

W przeciwieństwie do niej irytującą bohaterką staje się pomału Zessica. Najpierw służyła jako fanserwis, potem postanowiono rozwinąć jej rolę, wpędzając ją w stan zakochania. Problem w tym, że jej osobowość została ponownie zredukowana do prostego charakteru, czyli dąsania się nad nieszczęśliwą miłością… od 6-7 odcinków!
Aquarion Evol Zessica
Nadal jednak najgorzej wypada główna postać serii. Amato i jego rozterki kojarzą się z rozemocjonowanym dzieckiem. Kompleksy na punkcie przeszłości są strasznie upierdliwe, acz najbardziej obawiam się ich zamienienia na dąsanie nad problemami sercowymi. To prawdopodobny punkt wyjścia do połączenia go z Zessicą, ale całe zachowanie może trwać nawet do końca serii. Drugą konsternacją jest moc, wyłoniona w walce z Kagurą. Główny bohater poprzedniej serii objawiał raczej swoje siły w mechach, nie na świeżym powietrzu. Skąd taka zmiana amplitudy u Amaty z chwili na chwilę? W tym momencie poważnie zacząłem się zastanawiać, czy przypadkiem chłopak nie jest reinkarnacją oryginalnego Aquariona? Wcielenie maszyny? Kawamori nie takie cyrki wykręcał :)

Sama walka sprawiła, że przez chwilę czułem się, jakbym nie oglądał serialu super robot, tylko jakiegoś przeciętnego shonena, ale to jedyna (znaczna!) bolączka epizodu. To smutne, że twórcy zapominają, co jest podstawą tego tytułu i decydują się na dwa tygodnie po rząd bez mechów. Jakbym chciał oglądać walki wręcz, załączyłbym śledzić Naruto lub Bleach, nie zdecydował się na przedstawiciela klasycznego gatunku z maszynach bojowymi, które są jej główną atrakcją.
Aquarion Evol Amata
Zadowalający jest wątek Mykage. Główny antagonista serii dąży do „wydobycia” na powierzchnie oryginalnego Aquariona i świetnie w tym celu manipuluje pozostałymi partnerami. W 14 odcinku osiągnął praktyczną kontrolę nad sojusznikami z innej planety, a po obecnym wmieszał w swój cel perfekcyjnie Kagurę. Plan wydaje się być prosty: obudzenie zakazanej miłości Apollo i Sylvii jest kluczem do odzyskania starożytnego mecha. Pytanie tylko, dlaczego robot ma powrócić do życia, jakie intencje skrywa Mykage.

Related Posts