Paramount i CBS pozwali twórców fanowskiego Star Trek Axanar :(

Informacja nieco spóźniona, ale warta wymienienia. Paramount i CBS wstąpili na drogę sądową z twórcami Axanara – pełnometrażowego, niezależnego filmu ST, który zebrał 1,1 miliona dolarów dotacji na kickstarterze. O ile Paramount od lat nie miał zbyt dobrej opinii wśród entuzjastów ST (wymyślenie nowej linii czasowej na potrzeby ostatnim kinowych części), to podejście CBS jest szokiem dla fandomu, gdyż przez lata stacja nie miała nic przeciwko tworzeniu fanowskich filmów i seriali w tym uniwersum. Z poważniejszych projektów, poza Axanarem, w tym roku mają pojawić się też kolejne epizody Star Trek Continues, Star Trek Renegades i film Star Trek Horizon.

PR-owsko wygląda to fatalnie, bo za pół roku do kin trafia Star Trek Beyond (przyjęty dość chłodno przez konserwatywnych fanów) od Paramount, a na początek 2017 roku CBS szykuje nową oficjalną serię. Tymczasem druga strona sporu eksploruje porzucone przez Paramount oryginalne uniwersum i ma na swoim koncie Prelude of Axanar – 20-minutowe wprowadzenie, które zdobyło uznanie krytyków i przede wszystkim fanów, którego efektem jest tak wysoki zebrany budżet (pomógł także George Takei – odtwórca Sulu z oryginalnego serialu – wyrażając zainteresowanie projektem na swoim twitterze).

Paramount i CBS żądają od sądu wyroku w postaci 150 tysięcy dolarów zadośćuczynienia oraz zakazania, produkcji i sprzedaży filmu (o to ostatnie nie muszą się upominać, bo produkcja będzie dostępna za darmo w internecie).

Alec Peters – główny producent – powiedział, że nie podda się i zdjęcia do produkcji zaczną się w lutym. Jest zawiedziony, że nie otrzymał żadnego wcześniejszego telefonu w tej sprawie od CBS, mimo wieloletniej pracy nad wcześniejszymi projektami związanymi ze Star Trekami i wynikających z tego znajomości, a wszystko dowiedział się z prasy. Mówi, że nie robią nic, co nie robili fani od 30 lat i film ma być miłosnym listem do fanów.

Fabuła Star Trek Axanar ma (miała) dziać się w końcówce 4-letniej wojny z klingonami, kilkanaście lat przed oryginalnym serialem Star Trek z lat 60. W produkcji biorą udział zawodowi aktorzy: Tony Todd (Diabeł z Oszukać Przeznaczenie), Richard Hatch (Apollo, a potem Tom Zarek z Battlestar Galactica), Kate Vernon (Ellen Tigh z Battlestar Galactica), JG Hertzler (Martok ze Star Trek Deep Space Nine) i Gary Graham (Soval z Star Trek Enterprise). Za kamerę ma odpowiadać Kevin Haney (zdobywca Oscara), za charakteryzację Brad Look (weteran świata Star Trek). Efekty specjalne mają być przygotowane przez Tobiasa Richtera i Franka Serafine (zdobywca Oscara, dźwięk).

Wprowadzenie i scena z Wulkanami

https://www.youtube.com/watch?v=K723TV7GZFQ

Related Posts