Nowa Tygrysia Maska – pierwsza ilustracja i opis fabuły

Toei Animation zapowiedział nowe anime Tiger Mask jako część obchodów 60-lecia studia. Seria ma mieszać klasyczną poklatkową animację z obecną animacją 2D i 3DCG. Co ważniejsze produkcja ma być sequelem, a nie remake’iem oryginalnej historii ^^

Fabuła:
W Jaskinie Tygrysa – sekretnej organizacji świata wrestlingu, jest dwóch wojowników. Jeden z nich przeszedł trening i odziedziczył maskę Tygrysiej Maski, którą Naoto Date pozostawił u podnóża góry Fuji. Inny wojownik zwyciężał w zaciętych walkach od kiedy wstąpił do organizacji, zdobywając czarną Tygrysią Maskę. Pierwszy idzie drogą świata, drugi – cieni. Żaden z nich nie zna twarzy drugiego. Na ringu przeznaczone jest im być rywalami, a ich cel jest jeden – „Zniszczyć Jaskinię Tygrysa”.

Seria powstaje we współpracy z organizacją New Japan Pro-Wrestling. W ramach projektu jest planowane pokazanie zawodników wrestlingu pod ich własnymi imionami (te ostatnie pojawiały się już w oryginalnym serialu). Toei planuje nie tylko emisję w granicach Japonii, ale także streaming na cały świat.

Oryginalna Tygrysia Maska (1969-1971) była bardzo popularna w naszym kraju w pierwszej połowie lat 90. Jej emisja rozpoczęła się w 1993 roku na antenie Polonii 1 (oraz jej stacji lokalnych np. PTV Rondo) i była wielokrotnie powtarzana – być może nawet po dziś dzień. Moje pokolenie mogło je podziwiać z włoskim dubbingiem i kultową czołówką wykonywaną przez zespół I Cavalieri del RE. W poszczególnych epizodah nie brakowało brutalnych scen czy krwi, co raczej nie zdarza się w kreskówkach obecnie goszczących w popołudniowych pasmach polskiej telewizji.

Seria powstała na podstawie mangi Ikki Kajiwary i Naoki Tsuji. Była publikowana na łamach magazynu Weekly Shōnen Magazine w latach 1968-1971. Opowiadało o Naoto Date – sierocie wychowanym przez złowrogą Jaskinię Tygrysa, który oddawał swoje zarobione pieniądze na dzieci z sierocińca. Kwestie finansowe spowodowały, że w końcu wpadł w konflikt ze swoimi przełożonymi i trenerem – Panem X.

Historia dotychczas doczekała się w formie animacji dwóch seriali (tylko jeden z nich trafił do Polski) i filmu. Postać odcisnęła też swoje piętno w prawdziwym wrestlingu. Od 1981 do 1983 roku w New Japan Pro-Wrestling walczył zawodnik pod pseudonimem Tiger Mask. Wcielał się w niego Satoru Sayama – późniejszy założyciel Shooto – organizacji wrestingowej z prawdziwymi walkami, która miała wpływ na powstanie MMA w Japonii. Po opuszczenie przez niego NJPW tytuł „Tiger Mask” należał jeszcze do czterech innych profesjonalnych zapaśników.

W bożonarodzeniowy dzień roku 2010 pewien anonimowy człowiek zostawił 10 plecaków wartych 30 000 jenów każdy pod centrum poradnictwa dla dzieci w prefekturze Gunma. Była przy nich kartka z podpisem „Naoto Date”, co stało się inspiracją do ogólnokrajowej akcji – fani anime zaczęli zostawiać podobne prezenty z imieniem i nazwiskiem tego bohatera lub innych ulubionych swoich postaci. To z kolei stało się natchnieniem do powstania filmu aktorskiego, który niestety odbiegał od tego, co widzowie znali z oryginalnej historii (bohater otrzymał technologiczny kostium).

Na szczęście, patrząc po zapowiedziach Toei raczej nie popełni drugi raz podobnego głupstwa, dając klasyczną opowieść z westlelem  – używającym siły fizycznej, a nie nauki.

Related Posts