Macross Delta odcinek 2 – Rzutem Oka

Po kilkumiesięcznym lub tygodniowym oczekiwaniu widzowie w końcu dostają całkowicie nowy materiał do obejrzenia. Drugi epizod nie jest już tak fanserwisowy w stylu Macrossa, jak tydzień temu. Nie doświadczy się tutaj bitew i latających div, tylko bardziej prozaicznych spraw jak np. rozwój postaci czy dodanie kilku nowych elementów do mitologii Macrossa, a także jeden element arsenału wskrzeszony po długiej nieobecności. Myślę, że odcinek spodoba się zwłaszcza fanom kolorowego Macrossa Frontiera – ma on podobny pogodny klimat :)

Pierwsze co się rzuca w oczy to uzbrojenie antagonistów w końcowych momentach bitwy rozpoczętej tydzień temu (3 miesiące temu ;). Podczas nawrotu można zauważyć bezzałogowe myśliwce, łączące się w skrzydła maszyny Sv-262. Scena wyjaśnia tym samym akcję z pierwszego odcinka, gdy Mirage Jenius jest na ogonie jednego z wrogów,  a w pewnym momencie pojawia się “halucynacja”, w której jeden mech zamienia się nagle w trzy. Najwyraźniej jest to powrót do koncepcji sprzed 37 lat, gdy w 2040 roku Sharon Apple (Macross Plus) walczyła podczas swojego koncertu, sterując myśliwcami X-9 Ghost przeciw YF-21 pilotowanemu przez Guld Goa Bowmana.

Macross Delta 02 (07)

Zaprezentowana zostaje także nowa planeta Ragna, której zamieszkujące istoty są najwyraźniej wariacją na temat “co by było, gdyby ziemskie zwierzęta lądowe, były morskie”. Są więc ludzie z płetwami, oraz inne zwierzątka jak kocie małe foki. Do tego zaprezentowane zostają komórki – jeszcze bardziej cute niż ta, którą używała Ranka Lee z Macross Frontier. Ogólnie planeta sprawia wrażenie jeszcze bardziej turystycznej niż zaprezentowana w pierwszym odcinku Al Shahal. Tamta nie tylko z nazwy sprawiała wrażenie arabskiej, z Bliskiego Wschodu, ta z kolei kojarzy się bardziej z hinduskimi Indiami. Aczkolwiek nie tylko, bo wiki mówi, że Ragna to szwedzkie imię żeńskie, co pasowałoby trochę do wspomnianych zwierzaczków przypominających foki. Pojawiły się też informacje o planecie rodzinnej Freyli, potwierdzając, że ona nie jest człowiekiem. Poza już wcześniej widzianym serduszkiem, okazuje się, że mieszkańcy jej planety nie pałają miłością do kultury ziemskiej – podobno jak zbuntowani Zentradi, ale tutaj mamy do czynienia z ksenofobicznym ludem rolnym, co jest dość interesującym konceptem, który miejmy nadzieję zostanie rozwinięty.

Macross Delta 02 (09)

Skoro mowa o naczelnym dziewczęcym słodziaku serii, to wydaje się ona w pierwszej połowie odcinka bardziej speszona. Brakuje jej tego świadomego bezczelnego uroku zaprezentowanego tydzień temu, gdy idealnie i dwukrotnie podsumowała życie protagonisty, który z typowym, dla wielu głównych bohaterów anime, lamentem narzekał na brak celu w życiu. Tutaj niestety bohaterka bardziej się dziecinnie dąsa albo jest wystraszona. Z drugiej strony ma to sens – niejako jest klasycznym filmowym, archetypem dziewczyny, która uciekła ze wsi do miasta, aby spełnił swoje marzenia. Biorąc pod uwagę kwestie społeczeństwa jej rodzinnej planety postawiła wszystko na jedną kartę. Nic dziwnego, że może czuć się niepewnie. Byłem przekonany, że bohaterka dostanie angaż od ręki po akcji z pierwszego odcinka . Tymczasem o dziwo dziewczyna nie zaprezentowała podczas bitwy niczego szczególnego, wręcz niejako stała się utrapieniem dla protagonisty. Drugi epizod w sumie kontynuuje dobrze tą kwestię – niby wytwarza ona jakieś fale (SPIRITIA z Macross7? :), ale nikt nie wpadł na to, aby ją od razu angażować do zespołu. Idolki zgodnie zignorowały jej udział do momentu, gdy sama nie upomniała się o siebie. Także przesłuchanie przebiegło w dobrym stylu – odnosząc właśnie do podstawowego problemu postaci w drugim odcinku, o którym wcześniej wspomniałem.

Macross Delta 02 (08)

Troszkę gorzej przebiegła kwestia angażu protagonisty, która sprowadziła się do pieprzenia o adrenalinie pod pojęciem uczucia wiatru i ryzykowaniu życia dla niego. Shoji Kawamori zamiast bawić w jakieś poetyckie określenia mógłby po prostu powiedzieć, że chodzi o chęć odczucia silnych emocji podczas latania myśliwcem. Nie każdy widz ma smykałkę do samolotów, aby rozumieć romantyzm autora ;) W sumie jednak w interesujący sposób rozwiązano oczekiwania bohatera – nie ma celu w życiu, to niech podnieca go igranie z nim :) Mimo swojego dość lekko dziewczęcego wyglądu główny bohater zostaje niejako następcą Isamu Alva Dysona z Macross Plus.

Ale najbardziej mnie urzekła trzecia osobowość tego trójkąta. Mirage Farina Jenius spełnia wszystkie oczekiwania, jakie widziałbym w głównym bohaterze Macrossa. Tą dewizą jest “ssanie na maxa”. Nie dość, że jest ciężką służbistką, wszyscy dookoła ją lekceważą, średnio idzie jej walka to jeszcze dosadnie opieprza protagonistę za to, że miał czelność wsiąść do/dotknąć Valkyrii w celu ratowania innego cywila. Misa “Oba-san” Hayase z Super Dimension Fortress Macross to przy niej wyrozumiała porucznik. Na szczęście antypatyczny główny bohater ma także swoje humorki, uderzając w czuły punkt. Generalnie nie widzę szans, aby Freyla miała jakieś szanse w tej kombinacji ;)

Macross Delta 02 (1)

Oczywiście, gdy spojrzy się na opening serii to nadzieje lekko ulatują i bohaterka ma też swoje dziewczęce strony. Same intro jest całkiem sympatyczne, utwór czym dłużej się go słucha tym bardziej wpada w ucha, ale brakuje tu trochę większej widoczności Valkyrii jak w poprzednich Macrossach, gdzie czuło się batalistyczny aspekt produkcji. Tym razem ważniejszymi elementami są bohaterki i ich przemiany. Tak jakby rzeczywiście seria była magical girl, skierowanym do żeńskiej widowni :) Opening bardziej pasowałby mi na drugie opening, gdy będzie pewnie więcej dram i skupiana na postaciach.

http://www.dailymotion.com/video/x43ft6v

Bardziej na miejscu wydają mi się endingi, gdzie przedstawiane jest “życie nastolatki” Freyli, a w animacje są wkomponowane motywy live action. Napisy końcowe to coś kształt teledysku idolki. Tego typu klipy miała też na zakończenie odcinków Macross 7 – Mylene Jenius (ciotki głównej bohaterki omawianego anime ^^). Z kolei elementy żywe pojawiały się ostatnio przy okazji tyłówki Macross Dynamite 7.

http://www.dailymotion.com/video/x43fvoy_macross-delta-ed_tv

Ending Macross 7

Ending Macross Dynamite 7 (za jakość podziękować youtube, który ściszył wszystkie wersje w lepszej jakości ^^’)

Related Posts