Macrossowe zakupy (7): Macross Digital Mission VF-X Original Soundtrack

Minęło kilka miesięcy od kiedy skończyło się anime Macross Delta, więc czas trochę odpocząć od nowszych płyt i zakupić coś bardziej klasycznego. Wybór padł na CD, które jest ścieżką dźwiękową do gry Macross Digital Mission VF-X (1997) z PSX-a – z tego, co orientuje się była to pierwsza symulacja walk myśliwców z Macrossa w 3D. Gra dzisiaj trochę przeterminowana, ale w swoich czasach wyglądała ok. Osobiście wolę drugą część serii (Macross VF-X2), która miała trochę lepiej zaprojektowane mapy, a i tak gra daje dla mnie radę – to po prostu klasyczny, konserwatywny w dzisiejszego punktu widzenia symulator. Najfajniejsze jednak w tym wszystkim, że seria VF-X w obydwu przypadkach zaprezentowała zupełnie nowe historie w tym uniwersum. Fabuła nie jest zbyt skomplikowana: akcja ma miejsce w 2047 roku. Zbuntowani Zentradi porywają popularny girlsband Milky Dolls, co ma pozwolić im na pokonanie Ziemi bez oporów. UN Spacy wysyła misję ratunkową, której członkiem jesteś ty. Jeśli spełnisz sobie powierzoną rolę, jako gracz otrzymasz możliwość posłuchania dwóch piosenek zespołu, jedną w czasie „finalnej walki”, drugą podczas napisów (trzeci utwór występuje w intrze i jest nim znany z Macross 7 utwór „Try Again” zespołu Fire Bomber).

Ścieżka dźwiękowa została wydana dopiero w 2001 roku i zawiera wszystkie wyżej wspomniane kawałki + masa BGM-ów. Te ostatnie to typowe produkty swoich czasów – zwykłe średnie trukotanie, jeśli dobrze kojarzę w formacie MIDI. Utwory – „For You” i „Niji no palette” są za to bardzo przyjemne dla ucha (lekki klimatyczny jpop z lat 90) i troszkę szkoda, że tak mało wyszło kawałków z tym zespołem. Warto wspomnieć, że osobą wcielającą się w liderkę zespołu – Aoi Tsuwabuki – jest Tomo Sakurai, czyli pop idolka podkładająca głos mówiony pod Mylene Flare Jenius z Macross 7 (wokalny to Chie Kajiura). W tamtym przypadku najwyraźniej uznano, że nie pasuje do rockowego charakteru projektu, ale w końcu otrzymała własną postać na wyłączność, w której mogła się choć trochę spełnić.

Pozostałymi piosenkarzami zespołu byli:
– Uatris (Kikuko Inoue m.in. Belldandy z Oh! My Goddess!)
– Molly (Kotono Mitsuishi m.in. Usagi Tsukino, główna bohaterka anime Czarodziejka z Księżyca)
– Violeta (Yuka Imai m.in. Wakaba Shinohara z mangi/anime Rewolucjonistka Utena)
– Freesia (Noriko Namiki m.in. Eri Aikawa z Junjou Romantica).

Po dołączonej okładce/paru-stronicowej książeczce o lekko tekturowym dotyku widać także, że płyta była bardziej skierowana do fanów gier/robotów w nich występujących. Poświęcono dwie strony na krótki opis/specyfikację występujących w grze mechów, choć w przypadku wydawnictwa muzycznego są one zbędne.

Ogólnie jestem zadowolony z przesyłki. Spodziewałem się czegoś na poziomie Allegro, czyli co najmniej trochę przygniecionego papieru i porysowanego pudełka (niewykluczone, że sprzedający mógł go wymienić przed sprzedażą, ale wątpię, aby chciało się mu wydawać kasę na egzemplarz soundtracku, który kupią jedynie takie nerdy jak ja ;)). Otrzymałem coś, co wygląda jakby zostało wyjęte dopiero co z folii.

Related Posts