Epickie nowości Macrossa #25

Big West wykłada pierwsze karty, związane z obchodami 30-lecia świata Macross. Jakiś czas temu wspominałem, że w złotym tygodniu odbędzie się wystawa, poświęcona uniwersum. Aktualnie na serwisie macross30.com pojawiły się newsy z dokładniejszymi informacjami na temat wydarzenia (powstała też oficjalna strona). 30th Anniversary Macross Exhibition ~ Valkyrie de Sasotte! ~ będzie otwarta w dniach 28 kwietnia – 6 maja (10.oo-18.oo) w  hali wystawowej Ikebokuro Sunshine City, za to jedną z atrakcji można określić mianem marzenia wszystkich fanów Macrossa :)
Macross
Otóż licencjodawcy idą ścieżką, wyznaczoną przez producentów Gundama i Neon Genesis Evangelion, którzy zdobyli się na stworzenie pomników swoich mechów w wielkościach, znanych z anime. Także organizatorzy powyższej imprezy nie oszczędzili sobie uczczenia rocznicy Macrossa w taki sposób. Oczywiście nie chodzi tu o samą tytułową fortecę SDF-1 Macross, bo to niewykonalne, zwłaszcza w takim miejscu jak Tokio (statek Protokultury był wielkości metropolii, samą część cywilną  zamieszkiwało 50 tysięcy ludzi). Zresztą, czy warto to uzasadniać, skoro w końcu inne maszyny były główną atrakcją serii?

Na wystawie zostanie zaprezentowana replika Varkylii o nazwie VF-25F Messiah z Macross Frontier w formie Gerwalk! O rozmiarach rzeczywistych – w skali 1:1! :)

Oto specyfikacje tego modelu (informacje i obrazek ze strony macross2.net):
VH25 Messiah
Equipment Type: variable fighter
Government: Strategic Military Services (SMS)
Manufacturer: Shinsei Industry/Macross Frontier Arsenal Original Development/L.A.I.
Introduction: 2057.
Operational Deployment: 2059.
Accommodation: pilot plus passenger
Dimensions:
Battroid Mode: height 15.59 meters (includes beam guns); 14.53 meters (without beam guns).
Fighter Mode: wingspan 15.5 (fully extended); height 4.03 meters; length 18.72 meters.
GERWALK Mode: unknown.
Mass: empty 8.45 metric tons.
Structure: assumed space metal frame, SWAG energy converting armor
Power Plant: two Shinsei Industry/ P&W/ RR FF-3001A Stage II thermonuclear reaction turbine engines.
Propulsion: 2 x 1,620 kN (maximum thrust in space); many x P&W HMM-9 High maneuverability thrusters
Thrust-to-weight ratio: (empty) 39.09

Nie jest, więc znana wysokość/szerokość robota w formie Gerwalk. Sądząc jednak po wymiarach modułów Battroid (15,59 metra) i Fighter (4,03 metra), stan “przejściowy” powinien mieć 6-10 metrów. Co prawda, więc nie będzie to wielkość repliki Gundama, ale także dość monstrualna rzeźba ^^ Poza zakończeniu wystawy, Varkylia będzie również pokazywana w Nagoyi podczas czerwca i Osace w sierpniu.

Można też zastanawiać, dlaczego właśnie zostanie prezentowana VF-25 Messiah, a nie klasyczne myśliwce jak VF-1A, VF-1J czy VF-1S. Troszkę szkoda takiego wyboru, ale najprawdopodobniej zadecydowały względu promocyjne (każde pokolenie ma swojego Macrossa, a obecna generacja podnieca się Frontierem). W tym wypadku VF-25 jest najodpowiedniejszy, bo mocno wzorowany na projektach z Super Dimension Fortress Macross (na co lubię ponarzekać, bo spodziewam się po Frontier ewolucji wcześniejszej technologii, a nie wracania do dawnych projektów).

Poza ekspozycją przewidywany jest również konkurs na najlepszy cosplay.

W międzyczasie w różnym zakątku Tokio będzie trwać inna wystawa z robotami. Muzeum z Shibuya Parco pokaże galerię Macross: The Design w dniach  26 kwietnia – 13 Maja (10.00-21.00). Następnie zostanie przetransportowana na Nagoji i prezentowana od 17 maja do 11 czerwca.


Miss Macross
W przyszłym miesiącu rozpocznie się także konkurs Miss Macross, czyli dobrze znane show z fikcyjnego świata, w którym początki swoich muzycznych karier zaczynali Lynn Minmay, Sheryl Nome i Ranka Lee. W realnej rzeczywistości przesłuchania będą się odbywać w dniach 1 kwietnia6 maja. Współzawodnictwo przebiegnie w dwóch rywalizacjach – piosenkarskiej i aktorskiej, a wymagania to wiek 12-26 lat, status panny, znajomość japońskiego i brak kontraktu artystycznego. Na zwycięzce części muzycznej czeka profesjonalny debiut w wytwórni Flying Dog (Victor Entertainment, producent utworów do Macrosa). Laureat aktorski wystąpi za to w musicalu Macross.

A nie będzie to byle jaki musical. Pokazy “Macross: The Musicaltare” odbędą się  w dniach 3-8 października w hali Tokyo Dome, czyli w same 30 urodziny Macrossa! (3.10.1982 – pierwszy odcinek SDF Macross). Na razie brak szczegółowych informacji o samej historii, zaprezentowanej na scenie oraz czy przy okazji wystąpią piosenkarze i aktorzy, podkładający głos pod anime.


30-lecie świata uczcił również Namco Bandai – wydawca ostatnich gier z uniwersum Macross. Do jednego z ich ostatnich tytułów – Ace Combat Assault Horizon można dokupić przez internet specjalny  dodatek do myśliwca F-14D.  Są to dwie skórki, które upodabniają samolot do VF-1J Valkyrie  i VF-1S Valkyrie. To dość ciekawa ironia, bo podstawą myśliwców Valkyrii  był F-14 Tomcat (w grach określany jako TYPE-14), o czym można przekonać się m.in. oglądając Macross Zero (pierwsza scena).
Macross Ace Combat F-14 VF-1
Więcej rysunków tutaj. To nie jedyny dodatek do tej gry, który ma coś wspólnego z Macrossem. Około 8 miesięcy temu wspominałem, że Shoji Kawamori stworzył też inny projekt do najnowszego Ace Combat.


10 marca jak zwykle wyszedł nowy, już siódmy, numer magazynu Newtype Ace. Po raz kolejny zabrakło w nim mangi “Super Dimension Fortress Macross THE FIRST” (Haruhiko Mikomoto nadal na urlopie), dlatego fani mogą się nacieszyć jedynie działami niusowymi, poświęconymi produktom z uniwersum i komiksem “Macross Plus: TAC Name“.
Newtype Ace vol. 7 Macross TAC Name


Na zakończenie polecam odwiedzić serwis Macross World, gdzie znajduje się krótki reportaż z otwarcia galerii rysunków autorstwa Haruhiko Mikimoto.

Related Posts