Aquarion Evol Odcinek 19 – rzutem oka

Serial wkracza w końcową fazę. Wzrasta autonomia względem Genesis of Aquarion – nowe pytania, po raz pierwszy nie związane z tematem reinkarnacji.
Aquarion Evol Zessica
Pierwsze minuty nie należą do najciekawszych momentów serii. Widzowie dostają czwarty odcinek pod rząd, w którym scena sprzed czołówki sprowadza się do narzekań jednego z bohaterów. Chodź w tym wypadku Andy jest nieco bardziej energiczny na początku, to już po czołówce wraca do standardowego zachowania postaci z Evola (siedzenie w osamotnieniu, przypominanie sobie smutnych chwil i smęcenie nad swoim nieszczęściem). Niestety te wątki ocierają się o zjawisko emo, nie są dobrą stronę serii i twórcy powinni sobie je oszczędzić, bo kolejny łkający w kącie charakter, mający wzruszyć, raczej nuży. Zupełnie jak 15-sekundowa plansza o prawach autorskich, dodawana na początku filmu.

Po tych nudnych kadrach, epizod nabiera rozmachu. Zaczyna się od nawiedzenia Zessicy przez Mykage. Główny antagonista serii twierdzi, że on i dziewczyna są tacy sami – niewybrani. Daje to kolejne pole do interpretacji, z których dwie najbardziej wysuwają się na czele. Pierwsza, bardziej oczywista – Zessica to reinkarnacja Celiane. Perfekcyjnie tłumaczyłoby to „zamartwianie się” Mykage. Jego domniemany poprzednik – Toma nienawidził bohaterki za to, że odebrała mu Apolionusa. Przyjście do jej następnego wcielenia i złożenia pewnej obietnicy jest doskonałą zemstą za upokorzenie, które miał zaznać z powodu odtrącenia na rzecz człowieka. Druga egzegeza, dotychczas nie brana przeze mnie za uwagę, jest prosta jak pień – zarówna Mykage, jak i Zessica to reinkarnacje Tomy. Jak by nie patrzeć sytuacja dziewczyny bardzo przypomina położenie Mrocznego Anioła z Genesis of Aquarion. Tak jak Apollonius odrzucił Tomę dla Celiane, tak teraz Amata woli Mikono. Mykage miał przyjść do Zessici, bo jest jego najbliższym kompanem. Warto tu też zwrócić uwagę na oczy obydwu postaci – ten sam fiolet. Nawet kształt włosów wydaje się jednakowy.

Tymczasem Mikono postanawia poszukać Zena Fudo, aby pomógł im w problemie. Bardzo racjonalny pomysł twórców na rozdzielenie bohaterki od reszty charakterów, aby ta wpadła w sidła Kagury. Jako posiadaczka elementu „łączenia” jest odpowiednią osobą do takiej misji. Nadal mnie zaskakuje jak dziewczyna z poziomu beznadziejności przeszła do potencjalnej przydatności, podczas gdy reszta postaci zrzędzi naokoło „jak im jest źle”. Nie powiem, aby była moim faworytem sezonu (ten tytuł należy do Fudo lub Kagury), ale jej zachowanie jest o stokroć bardziej mniej denerwujące niż pozostałych ważnych pilotów Evola (pomału zaczynam być zdania, że nazywanie „Amaty bohaterem widowiska super robot” jest obrazą dla tego gatunku).

W pierwszych ośmiu minutach odcinka pojawia się też paro-sekundowa scena z Zenem Fudo. Warta zauważenia, bo jest ona kolejnym mrugnięcie wobec fanów Genesis of Aquarion. Chodzi o wodospad, który powinien kojarzyć się z pewną sceną z Aquariona… :)
Aquarion Evol

Te mniej lub bardziej warte wspomnienia wątki są jednak niczym wobec reszty epizodu. Mykage, nie pytając się swoich ziomków, postanawia zaprosić ziemskich herosów na teren wroga. Ci przyjmują tę okazję za namową Fudo i przekraczają bramę w celu ratowania Mix. Moce Yunohy skutecznie maskują Aquariony przed oczami gospodarzy, a reszta bohaterów ma okazję na penetrację siedziby. W tym momencie widzowie otrzymują kolejne małe info o ograniczonych możliwościach Altairii – każde otwarcie Międzywymiarowej Bramy powoduje zmniejszenia kończącej się energii miasta. To kolejny fragment, dzięki któremu seria nabiera jeszcze bardziej sensu – wyjaśnia, dlaczego antagoniści na raz nie atakują Ziemi całymi plutonami robotów, a jedynie co najwyżej kilkoma.

I oto doszliśmy do momentu, w którym seria nie jest już tylko dezorientująca dla widzów pierwszego sezonu, ale także dla osób, którzy zaczęli swoją przygodę z Evolem. Zaczyna się finałowy wiraż historii. Najprawdopodobniej wiadomo już, dlaczego mieszkańcy Altair nie próbują prosić ziemskich kobiet o kolonizację ich dziewiczej planety. Nie podejmują takich kroków, bo nic by one nie dały. Nagle wszystko zaczyna (po raz kolejny) mieć sens. Atmosfera planety musi być skażona, dlatego wszystkie niewiasty zamieniane są po jakimś czasie w osobników płci męskiej. I tak Mix zapewne straciła pamięć oraz zamieniła się w faceta. Także Zessica i Yunoha są kolejnymi kandydatkami na zmężnienie, sądząc po objawach: niepokojące kaszlanie (tj. zmiana głosu dziecięcego na męski w okresie dojrzewania?) i kadrowanie na dolne części ciała (nawet nie chce wiedzieć, co to ma znaczyć).

Widać, że Kawamori jest ważną osobistością w Satelight. Inaczej wątpię, aby ktoś mu pozwolił na takie igranie z fanami. Mówię o tych japońskich, dla których każda zmiana statusu postaci kobiecych może doprowadzić do palpitacji serca, palenia mang czy gróźb karalnych wobec twórcy. Autor Evola jest na prostej drodze do podpadnięcia otaku. Ciekawe, ile osób po emisji tego odcinka tęskni już na swoich blogach za wielkimi bombami Mix? ;)

Aquarion Evol
Oczywiście wszystkie wnioski z zamianą płci mogą okazać się błędne. Chłopak z warkoczykiem może być jedynie męskim odpowiednikiem Mix ze świata Altairy podczas, gdy Zessica i Yunoha cierpią na inne przypadłości. Shoji Kawamori ceni sobie trolling – potrafi dać wskazówki względem zakończenia, a potem skręcić fabułę w zupełnie inną stronę. A mącić udaje mu się z duża skutecznością, patrząc na rzędy stawianych pytań typu „czy Kagura nie jest kobietą?”, „Czy seria idzie w stronę romansu yaoi między Andy, a Mixem?” (Sasanka byłaby oczarowana ;)) itd.

Related Posts