Wywiad z Itou Tomohiko – reżyserem anime Boku Dake ga Inai Machi (ERASED)

Crunchyroll zamieścił na swoim kanale youtube rozmowę z twórcą animowanej adaptacji historii 29-letniego Satoru. Nagranie ma angielskie napisy

Reżyser  twierdzi, że sam zaproponował powstanie serii po przeczytaniu mangi (miał zgłosić do Aniplexu z pomysłem). Wyjaśnia zmianę projektu postaci (chciał, aby dzieci były przedstawiani w bardziej miękkiej kresce) czy wyglądu Revivalu w serii (pisane jako „replay” – efekt przewijania taśmy jest w tym wypadku metaforą, letterbox ma naprawdę ukazywać w jaki sposób bohater widzi swoją przeszłość). Wspomniana jest też kwestia cliffhangerów – jak nietrudno zauważyć za każdym razem twórcy próbowali wywołać u widza zaciekawienie kolejnym epizodem.

Itou Tomohiko najbardziej znany jest z reżyserii Sword Art Online – serii, za którą nie przepadam. Powstały dwa sezony, a w 2017 swoją premierę będzie miał film kinowy. Kilka dni temu pojawił się teaser.

Osobiście w dorobku reżysera bardziej cenię adaptację mangi Silver Spoon – historii tokijskiego prymusa-gimnazjalisty, który postanowił się zapisać do technikum rolniczego umiejscowionego z drugiej strony Japonii.

Komiks zresztą jest wydawany w Polsce przez Waneko i szczerze polecam – uważam kupowanie tomików tego tytułu za najlepiej wydane przeze mnie pieniądze na mangę. Masę tekstu, więc czyta się to dość długo, a jest co – żadna, inna znana mi seria komiksowa nie przedstawia tak naturalnie codziennego życia uczniowskiego w Japonii, co więcej jest to zupełnie inne przedstawienie tego tematu niż w innych tytułach, dziejących zazwyczaj w Tokio (powtarzająca się kwestie szkół przygotowawczych, artystyczne kluby i inne duperele). Do tego masa humoru sytuacyjnego i nienarzucający się główny wątek serii (szukanie celu w życiu głównego bohatera czy jego buntowniczy stosunek wobec swoich rodziców).

W wersji animowanej powstały dwa sezony (jest też film aktorski), nieadaptujące całej mangi – ta dalej powstaje, ale wkrótce się skończy.

Boku Dake ga Inai Machi można legalne oglądać za darmo z angielskimi napisami w serwisie Daisuki.net. Sword Art Online jest dostępny na Crunchyroll.

Related Posts