Crunchyroll z ekskluzywnymi prawami do streamingu anime produkowanymi przez Kadokawa

Witryna udostępniająca anime na cały świat nabyła wyłączne prawa do streamingu tytułów produkowanych przez Kadokawa Corporation poza Azją. Umowa będzie trwała rok, a współpraca dotyczyć będzie także współdziałania pomiędzy Crunchyroll  i amerykańskim oddziałem Kawadowy w kwestiach marketingowych. Ponadto serwis strumieniowy będzie uczestniczyć czynnie w finansowaniu produkcji. Ma być to pierwszy rok na drodze do głębszej współpracy w przyszłości.

Jest to bardzo dobra informacja dla abonamentów z Polski. Dotychczas Kadokawa dostarczała licencji Funimation – dystrybutorowi, który jedynie działał na terenie USA, przez co nie mieliśmy legalnego dostępu do wielu tytułów. Nowy partner to kolejny, poważny krok w drodze zrównania oferty pomiędzy krajami na CR.

Crunchyroll now

http://www.crunchyroll.com/

Crunchyroll powstał oryginalnie jako youtube dla japońskich treści w 2007 roku. Po zdobyciu dość dużej popularności i kilku pozwach o łamanie praw autorskich, jego twórcy postanowili zmienić model biznesu. Dzięki grupie kapitałowej Venrock i GDH (właścicielom studia Gonzo) w ciągu dwóch lat usunęli cała piracką zawartość i przeszli na legalne udostępnianie anime. W 2010 roku TV Tokyo i japoński wydawca książek  Bitway zainwestowali w projekt 750 tysięcy dolarów. W 2013 roku nowym inwestorem został Chernin Group, właściciel serwisu Hulu, kupując większościowe akcje Venrock. Ich pochodna spółka – Otter Media – w listopadzie 2015 roku włożyła w firmę 22 milionów dolarów.

Serwis Crunchyroll w czasach nielegalnych

Obecnie serwis ma około 750 tysięcy abonamentów (80% pochodzi z krajów anglojęzycznych). CR poza angielską wersją strona ma także serwisy i napisy dedykowane dla Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Ameryki Południowej.

Cena miesięcznego abonamentu na Crunchyroll wynosi 6,95 dolarów (około 28 złotych), w zamian abonenci z Polski dostają około 25 nowych anime z obecnego sezonu, spore archiwum z poprzednich, kilkanaście mang do czytania na bieżąco, a także możliwość oglądania parunastu seriali typu drama, oraz koncertów Hatsune Miku. Seriale animowane są udostępniane godzinę po emisji w japońskiej TV. Ofertę strony można wypróbować przez miesiąc wpisując numer karty bankowej (i opcjonalnie anulować po miesiącu).

Related Posts